Kategorie

Chat

nikdo nic nepíše
:

Anketa

Co máte nejraději na Mikovi?

 

Článek

Pohřeb

19.07.2012 02:29 - duita - Po smrti - komentáře (1)

Rodina a blízcí přátelé Michaela měli soukromý pohřeb ve Forest Lawn Memorial parku v Los Angeles.

Zúčastnila se ho celá jeho rodina, jeho bývalé manželka Lisa Marie Presley, kamarádka Liz Taylor a Macaulay Culkin a spoustu jiných přátel. Ví se jen, že obřad začal tím, že Michaelovy děti položily zlatou korunu na jeho rakev.

Poté byl Michael Jackson ve své rakvi převezen do Staples centra v Los Angeles, kde se konal veřejný pohřeb pro více než 18 tisíc lidí v aréně a další milióny lidí sledovaly přenos v televizi. Právě v této aréně Michael Jackson den před svou smrtí naposledy tančil a zpíval, když nacvičoval své představení na turné This is it. Michael byl přivezen v bronzové rakvi v ceně 25 tisíc dolarů přímo před pódium, kde mu mnoho umělců přišlo vzdát hold. Dcera Paris na pódiu řekla: “Od té doby co jsem na světě byl tatínek tím nejlepším otcem, jakého si vůbec dokážete představit!


Michaelův pohřeb stál 1 milion dolarů. Polovina částky byla za místo v kryptě v Great Mausoleum v Holly Terrace na hřbitově Forest lawn, kde je Michael dodnes pohřben. Místo není přístupné veřejnosti.

Zde jsou překlady řečí, které zazněly na veřejném pohřbu:

REVEREND AL Sharpton, aktivista za lidská práva

Po celém světě se dnes lidé shromažďují, aby oslavili život muže, který svě učil, jak se má milovat. Lidé se můžou divit, proč je kolem toho tolik emocí, ale museli byste pochopit cestu Michaela, abyste porozumněli tomu, co pro nás všechny znamenal. Ti, kteří tady sedí, matka a otec s devíti dětmi, které vychovávali v Gary v Indianě, neměli nic jiného než sen. Tehdy nikdo nevěřil, že se ten sen může splnit. Ale nepřestávali věřit - a Michael nikdy nedovolil, aby ho svět odradil od jeho snů."

Poprvé jsem Michaela potkal kolem roku 1970 v Chicagu v Illinois s reverendem Jesse Jacksonem, a od toho dne, kdy byl sladkým dítětem, do tohoto momentu, se nikdy nevzdal svého snu. Byl to ten sen, který změnil kulturu po celém světě. Když Michael Jackson začínal, byl v úplně jiném světě. A protože se nevzdával a neakceptoval limity, protože odmítl, aby lidé rozhodovali o jeho hranicích, otevřel celý svět světu hudby. Nasadil si jednu rukavici, povytáhl si kalhoty a zničil tu barevnou oponu. Dnes ukazují naše videa a dávají naše fotky na přední stránky. Byl to Michael Jackson, kdo spojil černé a bílé a asiaty a latinos! Byl to Michael Jackson, který nás donutil zpívat We are the world, a který nakrmil hladové dlouho před Live Aid.

A protože se Michael nevzdával, dodával lidem, kteří se cítili osamělí, komfort svou hudbou. Spojil tím děti z Japonska, Ghany, Francie, Iowy a Pensylvánie, a najednou nebylo divné koukat na Oprah v televii. Nebylo divné koukat na Tigera Woodse hrát golf. Tyto děti vyrůstaly jako fanoušci Michaela Jacksona a později ve 40 letech zvolili za prezidenta Spojených států černocha.

To Michael dělal! Přinutil nás se navzájem milovat, naučil nás stát při sobě!

Jsou tu i ti, ktečí chtějí překrucovat pravdu, ale miliony na celém světě ponesou jeho odkaz. Není to o polopravdách, ale o odkazu lásky.
Když vylezete na horu, někdy si zraníte koleno. Někdy si roztrhnete kůži. Ale nekoukejte na jizvy. Zaměřte se na tu cestu. Michael vystoupal na vrchol. Přezpíval všechny cyniky, přetancoval pochybovače, přetrumfnul pesimisty. Kdykoliv ho srazili na kolena, zvednul se. Kdykoliv jste s ním už nepočítali, vrátil se. Michael nikdy neskončil! Michael nikdy neskončil! Michael nikdy neskončil!

Chci říci paní Jacksonové a panu Jacksonovi, jeho bratrům a sestrám... děkujeme, že jste nám dali někoho, kdo nás naučil milovat, někoho, kdo nám dal naději. Chceme vám poděkovat, protože víme, že to byl i váš sen. Víme, že teď máte zlomené srdce.

Vím, že vás těší dopis od prezidenta USA a Nelsona Mandely, ale tohle bylo vaše dítě. Byl to váš bratr. Byl to váš bratranec. Nic nevyplní vaše ztrátou vyprahlé srdce, ale doufám, že láska, kterou vám lidé ukazují, vás naplní pocitem uspokojení.

Chci, aby jeho tři děti věděli, že nebylo nic divného na jejich otci. Bylo jen divné, s čím se musel vyrovnávat. A vyrovnal se s tím pro nás. Takže, někteří dnes přijdou a rozloučí se s Michaelem. Já přišel, abych vám poděkoval. Díky, že jste se nikdy nezastavili, že jste se nevzdali. Díky, že jste zničili ty hranice mezi lidmi. Díky, že jste nám dali naději. Díky Michaeli, díky. Díky Michaeli, díky.

STEVIE WONDER, zpěvák:

Toto je moment, ktorého som sa nikdy nechcel dožiť, ale nakoľko to môžem povedať a myslieť vážne, ja viem, že Boh je dobrý.Taktiež viem, že nakoľko cítime, a my to cítime, že potrebujeme Michaela tu s nami, Boh ho musel potrebovať oveľa viac. Michael, milujem Ťa. A povedal som ti to veľakrát, takže pokiaľ ide o to, som pokojný – som pokojný.

Tiež som Ti povedal, že by som si nikdy nepomyslel, že napíšem pieseň, pošlem ju Quincy Jonesovi a ty ju budeš počuť, a moja sestra Renee mi donesie kazetu, kde ju budem opäť počuť a budem ohromený, že Ty si tú pieseň spravil. A spravil si ju neuveriteľne.

Milujem Ťa, Michael. Nech Ťa Boh žehná.


KOBE BRYANT, basketbalový hráč:
Všetci dobre viete, že nikto nám na pódiu nedal toľko ako Michael Jackson, ale Michael sa tiež vo veľkom venoval dobročinnosti a dával mimo pódia dával rovnako veľa ako na pódiu.

Michael Jackson a jeho rodina pochádzali zo skromných pomerov a Michael sa vždy veľmi staral o núdznych. A okrem všetkých jeho rekordov, ktoré zlomil, ako hudobník, Michael sa zapísal i do Guinessovej knihy rekordov, ako popová hviezda, ktorá najviac podporovala charitu. Keďže toľkým z nás dal tak veľa po taký dlhý čas, Michael Jackson bude s nami naveky.

MAGIC JOHNSON, basketbalový hráč:
Pred 30 rokmi som stretol Jackieho Jacksona, mal sezónny lístok na Lakers, rovnako ako jeho brat Marlon. Jackie a ja sme sa stali priateľmi a on ma začal pozývať k ním domov. Potom som spoznal jeho bratov a sestry, a jeho úžasnú mamu a otca. Zbožňovali sme hry s petardami a len tak sa zabávať.

A Berry, presne ako si ty prehral softbal proti Jacksonovcom, rovnako i ja. Zažili sme spolu skvelé časy. Neskôr ma Jackie pozval na turné s jeho bratmi, a tam som spoznal genialitu Michaela Jacksona. Bol tak neskutočný. Vždy mal pod kontrolou nie len kapelu, svojich bratov, ale tiež i divákov. Skutočne verím, že Michael zo mňa spravil lepšieho obrancu a basketbalistu tým, že som sledoval, aký bol skvelý, ten najväčší zabávač, aký kedy žil.

O niečo neskôr mi Michael Jackson zrazu zavolal a povedal „Chcem s tebou hovoriť. Chcem, aby si hral vo videu „Remember the Time.“ Ale musel som sa ešte u Jackieho uistiť, že to bol naozaj Michael, pretože som bol na smrť vydesený ísť do jeho domu, lebo bol mojim idolom. Bol pre mňa všetkým.


Tak som šiel do jeho domu na večeru. Prišiel ku mne kuchár a opýtal sa ma, „Čo by ste si dali?“ Povedal som: „Nejaké grilované kurča.“ Takže sme začali hovoriť o videu, čo odo mňa očakával, kuchár mi doniesol grilované kura, ale Michaelovi doniesol Kentucky Fried Chicken. A ja rozčúlene nato: „Počkaj chvílu Michael. Ty ješ Kentucky Fried Chicken?“ V ten deň ma to úplne dostalo. Bol to najväčší moment v mojom živote.

Mali sme taký skvelý čas, ako sme sedeli na dlážke a jedli ten balík s Kentucky Fried Chicken. A chcem povedať toto – toto je oslava jeho života, jeho odkazu.

Chcem poďakovať Michaelovi za otvorenie toľkých dverí pre afro-američanov do denných šou, nočných šou. Umožnil Kobeymu i mne, aby mali ľudia na celom svete doma naše dresy, pretože on tam už bol. A otvoril všetky tie dvere pre nás.

Jeho tri deti budú mať tú najúžasnejšiu starú mamu, akú kedy Boh poslal na túto Zem, aby sa o nich postarala. Michaelove tri deti budú tiež mať skvelých strýkov a tety, aby sa o nich postarali. A budú mať mnoho bratrancov a sesterníc, s ktorými sa budú hrať.

Tak nech Boh naďalej žehná túto úžasnú rodinu. Vravíme, že sa za Vás modlíme. Zostaňte silní. Chceme poďakovať mestu Los Angeles za organizáciu, rovnako ako AEG. A nech Ťa Boh naďalej požehnáva, Michael.

BROOKE SHIELDS, herečka:
Michael Jackson bol jedinečný. Keď spomínam na naše stretnutie a chvíle, ktoré sme spolu prežili, kdekoľvek sme spolu boli von a vyfotili nás. A pri tých záberoch bolo zvyčajne napísané „divná dvojica“ alebo „pochybný pár“. Ale pre nás to bolo to najprirodzenejšie a najľahšie priateľstvo. Mala som 13, keď sme sa stretli. A od toho dňa naše priateľstvo rástlo. Michael vždy vedel, že so mnou môže počítať, že ho podporím alebo s ním niekam pôjdem a vždy sme sa zabávali, bez ohľadu nato, kde sme boli.

Bolo medzi nami puto a možno to bolo preto, lebo sme obaja rozumeli, aké to je byť na očiach verejnosti od veľmi nízkeho veku. Zvykla som si z neho uťahovať, vravela som „Ja som začala, keď som mala 11 mesiacov. Ty si leňoch. Koľko si mal, 5?“ Obaja sme potrebovali vyrásť skoro. Ale keď sme boli spolu, boli sme dve zabávajúce sa deti.

Nikdy sme spolu nespolupracovali. Nikdy sme spolu nevystupovali. Netancovali na jednom javisku. Hoci sa v jeden večer márne pokúšal naučiť ma moonwalk. A v podstate iba pokýval hlavou a zalomil rukami, keď videl môj pokus. Nikdy sme nenatočili video, ani nenahrali pesničku, ale čo sme robili bolo – smiali sme sa. Súťažili sme, kto koho viac rozosmeje alebo bude bláznivejší. Michael miloval smiech a jeho srdce z neho len tak vybuchovalo, keď sa smial. Zbožňoval, keď som robila smiešne scénky alebo hovorila príbehy o mojom živote.

Michaelov smiech bol ten najsladší a najčistejší smiech, aký som kedy poznala. Jeho zmysel pre humor bol rozkošný, a bol veľmi huncútsky. Spomínam si na noc pred svadbou Elizabeth Taylor. Michael mi zavolal, aby som ho sprevádzala, lebo nechcel byť na oslave sám. Bola to noc pred veľkým dňom.

Michael Jackson a ja sme sa pokúsili vkĺznuť do izby a mrknúť sa na šaty. Strašne sme sa chichotali a takmer sme dostali hysterický záchvat, keď sme zistili, že Elizabeth vlastne spala v posteli. Mysleli sme si, že je v úplne inej izbe. Smiali sme sa a vykĺzli von. A potom sme na svadbe počas prvého tanca srandovali, že sme otec a matka nevesty. Áno, mohlo sa to zdať navonok divné, ale my sme sa zabávali a bolo to skutočné. Keď začal nosiť rukavicu, divila som sa „čo má byť tá rukavica?“ Vravela som, „pozri, ak ma ideš chytiť za ruku, tak to radšej s tou rukou bez rukavice, lebo tie flitre ma naozaj bolia.“ Vždy sa iba usmial a pokýval hlavou. Zbožňoval, keď si z neho uťahovali. Keď ste ho videli smiať sa, mali ste pocit, že všetko bude v poriadku.

Pre vonkajší svet bol Michael Jackson génius s nespochybniteľnou schopnosťou. Pre ľudí, ktorí mali to šťastie poznať ho osobne, bol starostlivý a zábavný, čestný, čistý, neúnavný a bol milovníkom života. Hlboko mu záležalo na jeho rodine. Jeho priateľoch. A na jeho fanúšikoch.

Často ho označovali menom Kráľ, ale ten Michael, ktoré som poznala ja, mi skôr pripomínal malého princa. Mysliac teraz na neho, by som Vám rada prečítala pasáž z jednej knihy. „Čo ma dojíma na tomto spiacom princovi je jeho vernosť kvetine. Obraz ruže žiariacej v ňom ako plameň v lampe, i vtedy, keď spí. A uvedomila som si, že je ešte krehkejší, ako som si myslela. Lampy musia byť chránené. Nápor vetra ich môže zhasiť.“

Michaelova citlivosť je ešte viac pozoruhodná, ako jeho talent a jeho skutočná pravda sídlila v jeho srdci. Tak ako povedal malý princ, „oči sú slepé. Musíte sa dívať srdcom. To, čo je najdôležitejšie je neviditeľné.“ Michael videl všetko svojim srdcom. Moje modlitby sú s jeho rodinou, bratmi a sestrami, Katherine, Joeom a jeho deťmi Princeom, Paris a Blanketom.Michaelova najobľúbenejšia pieseň nebola jednou z jeho vrcholných diel, ktoré nám dal, ale bola to pieseň, ktorú napísal Charlie Chaplin pre film „Modern Times“. Volá sa „Smile“. V tej piesni sa vraví „Usmievaj sa i keď ťa bolí srdce.“ Dnes, hoci nás bolia naše srdcia. Potrebujeme vzhliadnuť hore, kde on nepochybne sedí na kosákovom mesiaci a musíme sa usmievať.


SMOKEY ROBINSON, hudebník:
Ja som napísal tú pieseň. Myslel som, že som ju i spieval. Napísal som tú pieseň v... – a..o pár rokov neskôr prišlo to malé decko. A malo 10 rokov.
A Berry mal v dome také stretnutie. Povedal: Príď. Chcem, aby si videl niekoho veľmi výnimočného. Tak som tam prišiel a tí piati mladí chalani boli tam. A spievali a tancovali ostošesť.

O niekoľko týždňov neskôr nahrali moju pieseň. A ja som ju počul. Pomyslel som si, teraz na nás vytiahli riadnu lesť, pretože ten chlapec nemôže mať 10 rokov. Tá pieseň je o niekom, kto mal niekoho, kto ho miloval, ale zaobchádzal s ním zle. Zaobchádzal s ním tak zle, až kým ho nestratil. A teraz platí cenu, že chce späť niekoho, komu tak ublížil, až ho stratil. Ako by o tom on
mohol niečo vedieť?Rýchlo som to išiel preskúmať, pretože som chcel vidieť jeho rodný list. Neveril som, že niekto tak mladý môže mať toľko citu, duše a poznania. Mal veľa poznania. Mal – musel niečo vedieť, aby tú pieseň takto zaspieval.

Bolo to však nádherné. Pre autora, človeče, to je splnený sen mať niekoho, kto Vašu pieseň takto zaspieva. A ja, osobne, nikdy som si nemyslel, že tu v dnešný deň budem. Tento tu je môj malý brat. A na to nikdy nepomyslíte, že ho uvidíte, že sa dožijete a uvidíte ho odchádzať. Ale on nikdy naozaj neodíde.

Bude žiť navždy a naveky. Mal obrovský vplyv na životy nás všetkých na celom svete. Myslím tým, že dodnes ku mne prichádzajú malé deti, pretože – keď vystupujem, spievam „Who´s Loving You“ na koncertoch. A tie malé deti na koncertoch ma prídu pozdraviť a povedia – ty spievaš pesničku Michaela Jacksona, čo?


On bude žiť naveky. Pevne verím v požehnania. V živote som mal mnoho, mnoho požehnaní. Jedným z najväčších požehnaní bolo, že som spoznal rodinu Jacksonovcov a Michaela, a že som ho videl. Som rád, že som žil v dobe, v ktorej som mal šancu vidieť toho, o ktorom tu všetci prišli hovoriť, najväčšieho zabávača všetkých čias. Som rád, že žijem v tejto dobe.

Tak veľmi verím v Boha. A tak veľmi verím, že toto nie je to. Máme život po tom, ako sa toto skončí. A preto, môj brat je teraz na mieste, kde úplne určite bude žiť po smrti naveky. Takže on bude žiť naveky dvakrát, pretože bude žiť naveky i tu, lebo svet nikdy v živote nezabudne na Michaela Jacksona.
Milujem Ťa, brat môj. Oslavujem tvoj život. Som pyšný, že som Ťa poznal. Nech Ťa Boh žehná. Viem, že existuje.

BARRY GORDY, zakladatel Motownu:

Hnala ho touha učit se, aby se neustále překonával, aby byl tím nejlepším. Byl vynikající student. Studoval velikány a stal se ještě větším. Zvedl laťku a pak ji překonal. Jeho talent a tvořivost posunuly jeho a zábavní průmysl do jiné sféry. Motownova rodina oplakává smrt svého přítele a bratra, Michaela Jacksona, který byl jako můj syn. Vyjadřujeme hlubokou soustrast celé jeho rodině – rodičům, jeho krásným dětem, sourozencům a neteřím a synovcům.Michaelovi bylo deset let, když jednoho červencového dne r.1968 v Detroitu dělal se svými bratry (Jackie, Jermaine, Tito, Marlon) konkurz pro Motown, a totálně nás dostal. Jacksonova Pětka byla prostě úžasná, a vystoupení malého Michaela daleko předčilo jeho věk. Tohle malé dítě bylo neuvěřitelně uvědomělé. Zpíval s takovým citem a inspirací. Michael měl něco, čemu jsem úplně nerozuměl, ale všichni jsme věděli, že je výjimečný.

Kromě toho, že zpíval a tančil jako James Brown a Jackie Wilson, zpíval píseň Who's lovin' you od Smokeyho Robinsona. Zpíval ji se zármutkem a touhou muže, který žil ve smutku a se zlomeným srdcem po celý svůj život. A bez ohledu na to, jak skvěle Smokey tu píseň zpíval, Michael byl lepší.
Šel jsem za Smokeym a řekl jsem: "Člověče, myslím, že tě dostal." A Smokey odpověděl: "I já." To byl Motown.

Motown stavěl na lásce a konkurenci a někdy konkurence byla silnější, ale láska vždy zvítězila. Soupeřili jsme o všechno. V Kalifornii jsme každý týden hráli baseball, Jacksonovi versus Gordyovi. Bohužel pro nás, Tito a Jackie byli dobří odpalovači, vždy vyhodili míč mimo stadion. Ale pak zde byl můj syn Barry a já vám nebudu říkat, kdo vyhrál většinu zápasů, ale povím vám, že Gordyovi velmi plakali.

A ačkoliv malý Michael byl zadák a spoustu ran minul, pořád jsme plakali. Ale chodili jsme plavat, vtipkovali jsme a hráli hry a když Michael vystupoval, v jeho duši byla cítit radost, protože to je přesně to, co miloval.

Michael Jackson mě tolik inspiroval, tolik, že jsem si s ním den za dnem v hlavě pobrukoval veselou melodii "oh baby tata ty dada...", pak jsem dal dohromady skupinu a přišli jsme se čtyřmi hity: I want you back, ABC, The love you save a I'll be there.

Jacksonova Pětka byla jedinou skupinou v historii, jejíž první čtyři nahrávky se dostaly na první místo. V r. 1983 se bratři opět sjednotili a vrátili, aby vystoupili při příležitosti 25.výročí založení Motownu. Poté, co jsme slyšeli jejich podmanivé písně, zůstal Michael na pódiu sám a psal dějiny popu. Byl jsem uchvácen od prvního tónu Billie Jean a odhození toho klobouku. A když předvedl svoji kultovní měsíční chůzi, byl jsem v šoku! Bylo to kouzelné.

Michael Jackson se dostal na oběžnou dráhu a už nikdy neklesnul. Přesto, že skončil svoji cestu příliš brzy, Michaelův život byl krásný. Zcela jistě v něm bylo několik smutných momentů a možná i pár pochybných rozhodnutí z jeho strany, ale Michael Jackson dosáhnul všeho, o čem jen snil. Když mu bylo deset let, měl touhu, touhu stát se největším bavičem na Zemi a byl ochoten tvrdě pracovat, aby byl tím, kým se opravdu stal – nesporným Králem Popu na celém světě.

Jaké dítě by dalo vše proto, aby si splnilo své nejdivočejší sny? Michael miloval vše, každičký moment na pódiu, při zkouškách.. Tak rád tvořil něco nového, co před ním ještě nikdo neudělal. Miloval všechno a všechny, obzvláště pak své fanoušky.

Nicméně musím říct, že to byl muž dvou tváří, mimo pódium byl stydlivý, tichý a dětinský, ale když se objevil na jevišti před křičícím davem svých fanoušků, stal se z něj někdo jiný: mistr, nekompromisní showman. Bylo to jako 'zabij nebo budeš zabit'. Michael byl prostě ohromný, měl své fanoušky totálně v moci. Čím více přemýšlím a mluvím o Michaelovi, tím silnější mám pocit, že označení "Král Popu" není pro něj dostačující. Myslím, že je ten největší bavič, který kdy žil.

Michaeli, děkuji ti za tu radost, za tu lásku. V mém srdci budeš žít navěky. Miluji tě.

Přidej komentář

Autor:
Komentář:
Odřádkování se zachovává, HTML není povolené
Opiš kód:   Kód je nečitelný, ukaž jiný

Komentáře

24.08.2014 10:16 helca huckova

Milujute Michali miluju te moc obdivujun te dotet laska mmoje proc si umrel a nacco chcito vjedet Ps: Faninka